Skip to main content

The Old Lower Parts of the Bear Cave

Czyli części jaskini poza trasa turystyczną. To jaskinia bardzo różna. Od ciasnych i błotnistych korytarzyków po korytarze, zawaliska, zaciski i sporych rozmiarów sale jaskiniowe wypełnione piękną szatą naciekową.

Jaskinia Niedźwiedzia
poza trasą turystyczną

To jaskinia bardzo różna. Od ciasnych i błotnistych korytarzyków po korytarze, zawaliska, zaciski i sporych rozmiarów sale jaskiniowe wypełnione piękną szatą naciekową. Wszystko zaczyna się od Wielkiej Szczeliny, która łączy poziom „turystyczny” z piętrami dolnymi. Za sprawą Trasy Ekstremalnej bez specjalnych zezwoleń osoby, które chcą przeżyć fajna przygodę mogą zejść w Stare Dolne Partie.

Przewodnik wchodzi do dolnej partii jaskini niedźwiedziej

To system ciasnych korytarzy, blokowisk skalnych i niewielkich salek. W dużej mierze części te są wypełnione młodymi osadami jaskiniowymi, bez kości zwierząt. Do najciekawszych miejsc należą: Salka Żyrafy z ładnymi pokrywami mleka wapiennego i niezwykle uformowanym przez wodę stropem, Salka Blokowa wypełniona dużymi blokami skalnymi oraz Salka z Wodospadem. Rzeczywiście szumi tam potok, ale „wodospadu” trzeba trochę poszukać…. , bo ma ok. 30 cm wysokości. Jego woda przepływa dalej w tzw. Korytarze Błotne.


 • Nowe Dolne Partie

  Nowe Dolne Partie to część tylko dla speleologów. Te ciągi zostały odkryte w styczniu 1972 roku. Dokonała tego grupa miejscowych grotołazów w składzie: Zdzisław Dumański, Krzysztof Łukaszewicz, Jerzy Panek i Jerzy Bieroński.

  Ponad 40 lat od odkrycia są one w dalszym ciągu przedmiotem badań i eksploracji, jak również ścisłej ochrony. Jest to rozległy system korytarzy i sal z efektowną szatą naciekową. Nie brakuje też miejsc ciasnych i trudnych do pokonania, stąd wstęp w Nowe Dolne Partie mają tylko speleolodzy na podstawie stosownych zezwoleń. Najbardziej znanymi miejscami, będącymi symbolem i znakiem rozpoznawczym Nowych Dolnych Pięter są: Sala Szampańska, Korytarz Diamentowy z bardzo bogatą szatą naciekową. Do mniej znanych i trudniej dostępnych części zaliczamy Partie Błotne z Meandrem, Korytarz Rafy Koralowej czy Korytarz Kalcytowego Potoku.

 • Zaciskowe korytarzyki

  Do Nowych Dolnych Partii Jaskini Niedźwiedziej, schodzi się przez ciasne, zaciskowe korytarzyki. Za zaciskiem i obłoconym kilkunastometrowym progiem znajduje się Salka z Okienkiem. Nad tą Salką rozciąga się system szczelin i korytarzyków stających dęba, jak korkociągi. Dalsza część drogi to poziomy korytarzyk o trójkątnym przekroju i dnie wyścielonym śliskim błotem. Jedzie się w nim na brzuchu aż do miejsca, gdzie przybiera on kształt dość ciasnej pionowej szczeliny. Dno obniża się i wypełnia rzadkim błotem, na którym zalega woda. Ten fragment drogi można przebyć górą, śliską błotną zapieraczką, trawersując w poprzek tak zwanej Ściany Płaczu albo zdecydować się na pięciometrowe czołganie w niskiej rurze wypełnionej błotem o konsystencji śmietany i temperaturze około 6 stopni. Jeszcze kilkanaście metrów niskiego korytarzyka i nagle widać ogromny, jak na warunki sudeckie, korytarz. Jego dno zawalone jest blokami wapiennymi, a w stropie znajduje się komin, do końca którego nie sięga światło mocnej latarki. Po kilkunastu metrach zaczyna się Sala Szampańska, jedna z większych w „starej” Jaskini Niedźwiedziej.

 • Sala Szampańska

  Prawą stronę Sali Szampańskiej pokrywa gruba i bardzo urozmaicona polewa naciekowa, spływająca ze ścian z wysokości kilkudziesięciu metrów i sięgająca skalnych bloków dna. Tworzy ona kaskady z draperiami i stalaktytami, a od dołu obramowana jest misami martwicowymi wypełnionymi wodą.

  Po pokonaniu szczelinami blokowiska oraz kilkunastu metrów wąskiego korytarza z ostrymi zębami i żebrami dochodzimy do dość obszernego zawaliskowego korytarza, prowadzącego do Ronda – niewielkiej zagłębionej salki wypełnionej naciekami. Od niej promieniście rozchodzi się kilka korytarzy. Dno Ronda zalegają bloki skalne i polewy naciekowe, między którymi, przelewając się przez kilka mis, przepływa podziemny potok. W wodzie Ronda żyje niewielki, biały i ślepy skorupiak – studniczek (Niphargus tatrensis).

 • Korytarz Kalcytowego Potoku

  Od Ronda w górę odchodzi Korytarz Kalcytowego Potoku, dość stromy korytarz o dnie i ścianach pokrytych pokrywami kalcytowymi. Przypomina wyglądem zastygły w biegu górski potok. W prawo, w stosunku do wejścia, znajduje się niewielkie płaskie przejście do Korytarza Diamentowego.

  Korytarz ten, rozbudowany na szerokiej, skośnej szczelinie, z lewej strony pokryty jest w całości białymi naciekami kalcytowymi. Spotykamy tu te same formy depozycji wapiennych co w Sali Pałacowej, tyle że wielokrotnie większe. Niektóre draperie mają ponad metr szerokości, duże, głębokie misy wypełnione są zielonkawą wodą, a na ich dnie iskrzą się kalcytowe szczotki. Korytarz Diamentowy zamyka ogromna kolumna naciekowa o średnicy ponad 4 m u podstawy. Prawą jego stroną, w głębokiej szczelinie, płynie potok, przelewający się przez system studzienek, wydając charakterystyczne podzwaniające dudnienie. Partie Korytarza Diamentowego są jednolicie białe. Przedłużeniem Korytarza Diamentowego są dwa równolegle biegnące korytarze zwane Prawym i Lewym Wąsem. Ten na lewo doprowadza do dużego zawaliska, w stropie którego odkryto w 2012 r. przejście do dalszych – wcześniej nieznanych partii Jaskini - Partii Mastodonta… ale to już osobna historia.

The Bear Cave in Kletno belongs to the municipal partnership of The Stronie Śląskie Park of Activity, the main seat of which is located in the town of Stronie Śląskie, 20A Kościuszki Street, Poland.