Facebook

WITAMY NA OFICJALNEJ STRONIE JASKINI NIEDŹWIEDZIEJ W KLETNIE

TYLKO WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA GWARANTUJE WSTĘP DO JASKINI NIEDŹWIEDZIEJ

Sensacyjne odkrycie w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie

2012-05-30


W Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, największej w Sudetach i jednej z największych i najgłębszych w naszym kraju, cieszącej się mianem najpiękniejszej Polskiej jaskini, odkryto około 500 m,  nowych  nieznanych do tej pory partii jaskini. Ich odkrywanie i eksploracja odbyło się w dwóch zasadniczych etapach.

W grudniu 2011 r. ZESPÓŁ ODKRYWCÓW z Sekcji Speleologicznej "Niedźwiedzie" oraz Sekcji Grotołazów Wrocław odkrył okno wejściowe do nowych ciągów jaskini w czasie prac kartograficznych w niedostępnych dla turystów, dolnych partiach Jaskini Niedźwiedziej. Jako pierwsi do odkrytych partii weszli: Szymon Kostka i Sebastian Czwor. Dopiero po otrzymaniu zezwolenia od Regionalnego Konserwatora Przyrody we Wrocławiu możliwe było pierwsze rozpoznawcze wejście zespołu odkrywców, które miało miejsce 7.04.2012r. ok. godz. 9.30 w składzie: Dariusz Data, Radosław Dubicki, Szymon Kostka, Sebastian Czwor, Anna Haczek, Marek Markowski i Lech Zając. W czasie kilkugodzinnego wejścia speleolodzy wstępnie spenetrowali i pomierzyli ok. 150 m. głównego ciągu nowo odkrytych partii jaskini.

Następstwem dalszych prac eksploracyjno - badawczych w tymm miejscu było odkrycie w dniu 2.05.2012 r. największej sali jaskiniowej w Polsce i tej części Europy, która została nazwana Salą Mastodonta. Sala ma dl. ok. 120 m, szwerokość ok. 30 m. i wysokość ok. 30 m. Ogromna przestrzeń i bogactwo form naciekowych powala na kolana - jak sami opowiadają grotołazi. Z całą pewnością nie jest to koniec ciekawych odkryć w Jaskini Niedźwiedziej o czym będziemy informować na bieżąco.

W tej chwili trawają prace eksploracyjne połączone z badaniem i kartowaniem nowo odkrywanych ciągów jaskini.Nowoodkryte części jaskini robią ogromne wrażenie i w niczym nie przypominają znanych już ciągów. Jak mówią speleolodzy - Taki kształt sal i korytarzy z dużą ilością kominów, studni i zacisków znany jest z jaskiń obszaru tatrzańskiego. W spenetrowanych salach i korytarzach znaleziono ciekawe szczątki kostne, które zostaną przebadane przez paleontologów z Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie brakuje również oryginalnych form naciekowych jak: nacieki grzybkowe, kalafiory kalcytowe czy przedziwnie poskręcanych heliktytów. Te części Jaskini Niedźwiedziej są bardzo wymagające technicznie i miejscami trudne do pokonania a ich eksploracja będzie się odbywać pod ścisłym nadzorem i za zgodą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu wraz z interdyscyplinarnym zespołem naukowców.Warto dodać, że jest to największe odkrycie w Jaskini Niedźwiedziej od czasu odkrycia tzw. Nowych Dolnych Pięter w 1972 r.

Całej grupie odkrywców składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów oraz tyle samo wyjść ile wejść.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ